O, qadın əzminin əyani sübutudur. Beynəlxalq dərəcəli idman ustası, tennis üzrə qadınlardan ibarət yığmanın baş məşqçisi olmuş özbəkistanlı tennisçi İroda Tulyaganova 1982-ci ildə Daşkənddə anadan olub.
Mübariz ruhda böyüyən gələcəyin məşhur tennisiçisi öz əzmini gənclik illərindən göstərir.
Karyerası müddətində qələbələrə doymayan İroda Tulyaganova 7 WTA turnirinin qalibi, dünyada ən nüfuzlu tennis turniri olan “Böyük Dəbilqə”də yeniyetmələr arasında 1-ci yerin qalibi, cütlükdə 2 yeniyetmə Böyük Dəbilqə turnirinin finalçısı, yeniyetmələr arasında 1-ci Böyük Dəbilqə turnirinin yarımfinalçısı olub.
Karyerasını 2008-ci ildə uğurla başa vuran peşəkar tennisçi İroda Tulyaqanova “Özbəkistanın əməkdar atleti” adına layiq görülüb. Özbəkistan Respublikasının ilk Prezidenti İslam Kərimovun fərmanı ilə o, “Şuxrat” və “Kamolot” medalları və “Özbəkistan İftixori” mükafatı ilə təltif edilib.
Öz peşəsinin aşiqi olan və ölkəsini beynəlxalq arenada layiqincə təmsil edən İroda Tulyaqanova, 2019-cu ildə Özbəkistan Tennis Federasiyasının baş katibi, 2023-cü ildə Asiya Tennis Federasiyasının vitse-prezidenti vəzifəsinə seçilir.
Özbəkistanda tennisin inkişafı onun adı ilə bağlıdır desək, yanılmarıq. O, bu idman növünün tanınmasında fəal iştirak etməklə yanaşı, bu sahədə fiziki məhdudiyyətli insanlar üçün maksimum imkanlar yaradılmasını təbliğ edir.
Peşəkar tennislə yanaşı, bu gün İroda Tulyaqanova, həm də həvəskar və uşaqlar üçün tennisin inkişafında özünəməxsus rol oynayır. Belə ki, o, “Tennis School İroda Tulyaganova”nın təsisçisi, ITEK tennis klubun həmtəsisçisidir.
İroda Tulyaqanova, 19 Mart 2024-cü il tarixində beynəlxalq “The Globe Gala” layihəsində ilin “The FamousEntrepreneur of The Year” nominasiyasına layiq görülmüşdür.

Она является ярким доказательством женской решимости. Узбекская теннисистка Ирода Туляганова, мастер спорта международного класса, главный тренер женской сборной по теннису, родилась в Ташкенте в 1982 году.
Выросшая в боевом духе, будущий знаменитый теннисист с юности проявляет решимость.
Ирода Туляганова, не довольствовавшаяся победами за карьеру, была победительницей 7 турниров WTA (3 — в одиночном разряде),
экс-2я ракетка в юниорском одиночном рейтинге, экс-4я ракетка мира в юниорском парном рейтинге, победительницей 1 юниорского турнира Большого шлема в одиночном разряде (Уимблдон-1999), победительницей 1 юниорского турнира Большого шлема в паре (US Open-1999).
Финалисткой 2 юниорских турниров «Большого шлема» в паре (Уимблдон-1998, -1999), полуфиналисткой 1 юниорского турнира Большого шлема в одиночном разряде (US Open-1999).
Профессиональная теннисистка Ирода Туляганова, успешно завершившая карьеру в 2008 году, удостоена звания «Заслуженная спортсменка Узбекистана». Указом первого Президента Республики Узбекистан Ислама Абдуганиевича Каримова, она была награждена медалями : «Шукрат», «Камолот», наградой «Гордость Узбекистана».
Ирода Туляганова, влюбленная в свою профессию и представляющая свою страну на международной арене, избрана генеральным секретарем Федерации тенниса Узбекистана в 2019 году и вице-президентом Федерации тенниса Азии в 2023 году.
Мы не ошибемся, если скажем, что развитие тенниса в Узбекистане связано с её именем. Помимо активного участия в признании этого вида спорта, она способствует созданию максимальных возможностей для людей с ограниченными физическими возможностями в этой сфере.
Помимо профессионального тенниса, сегодня Ирода Туляганова также играет уникальную роль в развитии любительского и детского тенниса. Она является основателем «Школы тенниса Ироды Тулягановой», @tennis_school_irodatulyaganova сооснователем теннисного клуба ITEK @itektennisclub
19 марта 2024 года Ирода Туляганова была удостоена номинации «Известный предприниматель года» на международном проекте «The Globe Gala».