Könül Ağamirova: Təbiilik müasir plastik cərrahiyyənin əsas trendidir
Bu gün xarici görünüş və cəlbedicilik - uğurun müəyyən bir düsturudur. Belə düstura yiyələnmək üçün istedadlı plastik cərrahlar kömək edir. Onların sayəsində gözəllik və fərdilik ortaya çıxır, insanın yalnız görünüşü yaxşılaşmır, həmçinin psixoloji rahatlıq və zehni harmoniya əldə olunur. Tanınmış plastik-estetik cərrah, peşəkar həkim Könül Ağamirova HealthNews-a müsahibədə müasir estetik cərrahiyyədən, təbiiliyin bu sahənin əsas trendi olmasından və işin çətin tərəflərindən danışdı.
- Könül xanım, həkim olmağa nə zaman qərar verdiniz? Niyə məhz plastik cərrahiyyə?
- Həkim olmaq uşaqlıq arzum idi və çox sevinirəm ki, buna nail ola bildim. Düzdür, incəsənət sahələrinə də böyük maraq göstərirdim, amma həkim olmaq istəyi daha güclü idi. Ona görə də yalnız bu peşənin dalınca getdim. 1995-ci ildə Azərbaycan Tibb Universitetinə daxil oldum və “Müalicə işi” (indiki “Tibb”) ixtisasını müvəffəqiyyətlə bitirdim.
Plastik cərrahiyyə, mənim nöqteyi-nəzərimdən, cərrahiyyənin ən yaradıcı hissəsidir. Məsələn, anatomiyanın pasiyentdən pasiyentə fərqlənmədiyi ümumi cərrahiyyədən fərqli olaraq, plastikdəki yaradıcılıq prosesi incəsənətə çox bənzəyir və davamlı olaraq ixtiraçılıq tələb edir. İşimi bir rəssamın işi ilə müqayisə edirəm, hansının ki, əsas vəzifəsi gözəl əsərlər yaratmaqdır.
- Plastik cərrah kimi necə təcrübə qazandınız?
- Ümumilikdə, bu sahədə 15 illik təcrübəyə malikəm. Fəaliyyətim boyu bir çox beynəlxalq və yerli seminar, təlim və konfranslara qatılmışam və hazırda da çalışıram ki, mütəmadi olaraq onlarda iştirak edim. Bu müddət ərzində qardaş Türkiyənin Samsun şəhərində cərrahiyyə üzrə təşkil olunan təkmilləşdirmə kursunu keçdim, İstanbulda keçirilən “Aesthetic İstanbul” konfransında iştirak etdim, o cümlədən Avropanın müxtəlif şəhərlərində baş tutan bir sıra təlimlərə qatıldım. Nəzəri, eləcə də praktiki bacarıqlarımı artırıb üz, bədən, süd vəziləri üzərində müxtəlif plastik əməliyyatlar aparmaqda geniş təcrübə qazandım və nəticədə bu əməliyyatların icra olunmasında öz konsepsiyamı formalaşdırdım.
- Sizin fikrinizcə, cərrah hansı keyfiyyətlərə malik olmalıdır?
- İlk olaraq onu deyə bilərəm ki, plastik cərrahın müəyyən bir estetik zövqü olmalıdır və optimal nəticəni artıq öncədən görməlidir. İkincisi, cərrah hər bir pasiyentə individual yanaşmalı və ona hansı prosedurların lazım olmasını başa düşməlidir. Üçüncüsü, bilik və təcrübəyə əsaslanan peşəkarlığı olmalıdır. Fikrimcə, bu keyfiyyətlər olmadan plastik cərrahiyyə ilə tam olaraq məşğul olmaq mümkün deyil.
- Hansı plastik əməliyyatları və prosedurları həyata keçirirsiniz və bunların arasında üstünlük verdiyiniz varmı?
- Bütün növ estetik-plastik əməliyyatları, eyni zamanda bütün kosmetoloji prosedurları həyata keçirirəm. Ən çox üstünlük verdiyim əməliyyatlar isə liposaksiya, lipofillinq və  abdominoplastikadır.
- Çalışdığınız sahənin çətinliyi nədən ibarətdir? Nəyə daha çox diqqət yetirmək lazımdır?
- Çətinlik ondadır ki, müxtəlif psixologiyaya malik insanlarla işləyirəm və çalışıram ki, bütün pasiyentlər gördüyüm işdən razı qalsın. Məsələ burasındadır ki, plastik cərrah həm də psixoloqdur. Pasiyent ilə qarşılıqlı anlaşma yaratmaq, hansı nəticəyə can atdığını başa düşmək lazımdır. Çox şey güvəndən asılıdır. Əgər bu yoxdursa əməliyyatı saxlamaq və ya onu xəstə dəqiq bir qərar qəbul edənə qədər təxirə salmaq daha yaxşıdır. Yaxşı ki, mənim praktikamda belə hallar çox az olur. (gülür) Düşünürəm ki, xəstənin gözləntilərinin cərrahın vədlərinə uyğun olması çox önəmlidir.
- Xarici həmkarların təcrübəsi ilə müqayisədə ölkəmizdə plastik cərrahiyyəsi hansı səviyyədədir?
- 2000-ci illərin əvvəlinə baxdıqda son illər ölkəmizdə bu sahə sürətlə inkişaf edir. Tibbin bu istiqaməti üzrə artıq ayrıca kafedra da yaradılıb. Bu çox sevindirici haldır. Amma bütün bunlara baxmayaraq, avropa ölkələri ilə yanaşı bizdə bu sahə çox yenidir.
- Maraqlıdır, indi plastik cərrahiyyənin əsas tendensiyaları nələrdir? İlk növbədə qadınlar özlərində nəyi dəyişmək istəyirlər?
- Mənə elə gəlir ki, təkcə qadınlar haqqında deyil, ümumi tendensiyalar haqqında danışmaq daha doğru olar. Hər kəs sağlam həyat tərzi sürməyə və gözəl görünməyə çalışır. Qırışların olmaması, gözəl görünüş, gözəl bədən forması - bunların hamısı uğurlu bir insan üçün yaxşı iş və ya keyfiyyətli geyim qədər çox vacibdir. Xanımların əksəriyyəti yalnız gözəl deyil, həm də ən təbii formaları əldə etmək istəyir. Ümumiyyətlə, yaşlanmaq istəməmək, gözəl və təravətli görünmək hər zaman trend olub (gülür).
- Sizin uğurlarınızın sirri nədədir ?
- İnsan daxilində bir birlik, bir harmoniya yarada bilmirsə, beyinlə ruhunun sintezi yoxdursa, heç bir uğurdan danışmaq olmaz. Mənim uğurumun sirri isə çox sadədir – işimi çox sevməyim və çalışdığım sahədə yeniliklər tətbiq etməyimdir.
- Gələcək planlarınız nədən ibarətdir?
- Əslində, planlarım çoxdur. Ancaq açıqlamağı düşünmürəm, çünki onları həyata keçirməm üçün enerjim azalar (gülür).
- “Millionaire Concept Network”ə necə qoşuldunuz? Bu biznes platforması haqqında nə düşünürsünüz?
- Millionaire Concept Network-dan təklif gəldi və mən də maraqlanıb gördüm ki, tədbirləri zövqlü və səviyyəli şəkildə təşkil olunur. Düşündüm və razılıq verdim.
•  Maraqlı söhbət üçün sizə təşəkkür edirik. Oxucularımıza hansı arzularınız  və tövsiyyələriniz var?
- Həm görünüşünüzdə, həm də həyatınzda çox şeyi dəyişdirə biləcəyinizə inanmaq lazımdır. Hər zaman sağlam olasınız, üzünüzdən təbəssüm əskik olmasın.

Konul Agamirova: Naturalness is the main trend of modern plastic surgery
Today, appearance and attractiveness is a certain formula of success. Talented plastic surgeons help to master such a formula. Thanks to them, beauty and individuality emerge, not only the appearance of a person, but also psychological comfort and mental harmony improve. A well-known plastic-aesthetic surgeon, professional doctor Konul Agamirova in her interview to HealthNews told about modern aesthetic surgery, the fact that naturalness is the main trend in this field and the difficult aspects of the work.
- Konul, when did you decide to become a doctor? Why plastic surgery?
- It was my childhood dream to become a doctor and I am very glad that I was able to achieve it. It is true, I was interested in the arts too, but the wish to become a doctor was stronger. Therefore, I only pursued this profession. In 1995, I entered the Azerbaijan Medical University and successfully graduated with a degree in "Treatment" (now "Medicine").
Plastic surgery is, in my opinion, the most creative part of surgery. For example, unlike general surgery, where anatomy does not differ from patient to patient, the creative process in plastic is very similar to art and requires constant ingenuity. I compare my work to the work of an artist, whose main task is to create beautiful works.
- How did you gain experience as a plastic surgeon?
- In general, I have 15 years of experience in this field. Throughout my career, I have participated in many international and local seminars, trainings and conferences, and I still try to attend them regularly. During this time, I took a refresher course on surgery in the city of Samsun, Turkey, participated in the "Aesthetic Istanbul" conference in Istanbul, and participated in a number of trainings in various European cities. Improving my theoretical as well as practical skills, I gained extensive experience in performing various plastic surgeries on the face, body and breasts, and as a result, I formed my own concept in performing these surgeries.
- In your opinion, what qualities should a surgeon have?
- First of all, I can say that a plastic surgeon must have a certain aesthetic taste and already anticipate the optimal result. Second, the surgeon must approach each patient individually and understand what procedures he or she needs. Third, there must be professionalism based on knowledge and experience. In my opinion, it is impossible to fully deal with plastic surgery without these qualities.
- What plastic operations and procedures do you perform and which of them do you prefer?
- I perform all types of aesthetic and plastic surgeries, as well as all cosmetological procedures. My favorite surgeries are liposuction, lipofilling and abdominoplasty.
- What is the difficulty of your field of work? What do you need to pay more attention to?
- The difficulty is that I work with people with different psychology and try to make all patients satisfied with what I do. The point is that a plastic surgeon is also a psychologist. It is necessary to establish mutual understanding with the patient, to understand what result he or she wants. Much depends on trust. If this is not the case, it is better to delay the operation or postpone it until the patient makes a definite decision. Well, in my practice, such cases are very rare. (laughs) I think it's very important that the patient's expectations are in line with the surgeon's promises.
- Compared to the experience of foreign colleagues, what is the level of plastic surgery in our country?
- If we look at the early 2000s, in recent years, this field is developing rapidly in our country. A separate department has already been established in this area of ​​medicine. This is very gratifying. But in spite of all this, along with European countries, this field is very new in our country.
- I wonder, what are the main trends in plastic surgery now? First of all, what do women want to change in themselves?
- I think it would be more accurate to talk not only about women, but also about general trends. Everyone tries to lead a healthy lifestyle and look beautiful. Lack of wrinkles, beautiful appearance, beautiful body shape - all this is as important for a successful person as a good job or quality clothing. Most ladies want to get not only beautiful, but also the most natural forms. In general, not wanting to grow old, to look beautiful and fresh has always been a trend (laughs).
- What is the secret of your success?
- If a person cannot create a unity and harmony inside, if there is no synthesis of the brain and the soul, we cannot talk about any success. The secret of my success is very simple - I love my job and apply innovations in the field I work.
- What are your future plans?
- In fact, I have many plans. But I'm not going to reveal them, because I'll run out of energy to realize them. (laughs).
- How did you join the Millionaire Concept Network? What do you think about this business platform?
- An offer came from Millonaire Concept Network and I got interested and saw that the events were organized in a tasteful and level way. I thought and agreed.
• Thank you for an interesting conversation. What are your wishes and recommendations for our readers?
- You need to believe that you can change a lot both in your appearance and in your life. Always be healthy, do not miss the smile on your face.