Əziz Rəfibəyli: Bir ailənin xoşbəxtliyi ən böyük uğurumdur
Böyük təcrübəyə malik, bir çox ailənin xoşbəxtliyinə səbəb olan "German Hospital"ın doğum şöbəsinin müdiri, mama-ginekoloq Əziz Rəfibəyli Azərbaycanın bir nömrəli həkimlərindəndir. Tibb sahəsində qazandığı uğurlu nəticələri ilə seçilən həkim daim biliklərini artıraraq bir çox seminar və təlimlərdə iştirak edir. Fəaliyyəti ilə bağlı Health News-a fikirlərini bölüşən Əziz Rəfibəyli ginekologiya sahəsinin çətin tərəflərindən danışdı.
- Niyə məhz bu sahəni seçdiniz?
"Mənim ailəmdə hər kəs həkimdir. Bizdə artıq 5-ci nəsildir ki, həkimlik peşəsini uğurla davam etdirir. Bu səbəbdən mən də bu ənənəni davam etdirməyə qərar verdim. Tibb Universitetinin 5-ci kursunda isə artıq ginekologiya sahəsini seçdim. Çox çətin və məsuliyyətli peşədir. Çünki təkcə bir nəfərin həyatına cavabdeh olmursan".
- Sizcə həkimin ən böyük uğuru nədir?
"Çox çətin sahə olsa da, uzun müalicələrdən sonra bir ailənin uşaq sahibi olduğunu görmək möhtəşəm hissdir. Bunu sözlərlə ifadə etmək mümkün deyil. Həkimin ən böyük uğuru məmnun qalan pasiyentləridir. Müalicəyə, doğuşa və ya əməliyyata görə sənə minnətdar olurlar, illər keçsə də səni unutmurlar. Məncə, ən böyük xoşbəxtlik və uğur məhz budur".
- Gələcək planlarınız nədən ibarətdir?
"Mənim bir devizim var - İnkişaf etmək və sadəcə irəli getmək. Bizim sahədə arxada qalmaq olmaz. Həkimlər daima özlərini inkişaf etdirirlər, öz sahəsində müasir üsullardan istifadə edirlər.  27 ildən çoxdur ki, bu sahədə çalışıram, artıq öz metodalarım formalaşıb. Heç bir həkim "hər şeyi bilirəm, hər şeyi edə bilərəm" - deyə bilməz. Buna görə də, biz həmişə öyrənirik, inkişaf edirik, həmkarlarımız ilə fikir mübadiləsi apararaq təcrübələrimizi bölüşürük. Gələcəklə bağlı planlarım isə öyrənmək, öyrənmək və sadəcə öyrənməkdir. Daha sonra övladlarıma təhsil verməkdir. Ümid edirəm ki, uşaqlarım da bizim yolumuzu davam etdirərlər".
- "Global Health Awards" layihəsi ilə bağlı təəssüratlarınız necə oldu?
• "Layihə ilə bağlı fikirlərim çox əladır. Çox yaxşı və maraqlı keçdi. Təşkilatçılığa gəldikdə isə, möhtəşəm idi. Hər şey yüksək səviyyədə təşkil olunmuşdu. Layihə zamanı hər kəsə böyük diqqət göstərildi və individual yanaşıldı. Bir sözlə hər şey çox möhtəşəm idi".

Aziz Rafibeyli: The happiness of a family is the doctor’s greatest success
Aziz Rafibeyli, the head of the maternity department of German Hospital, an obstetrician-gynecologist with extensive experience and the happiness of many families, is one of the number one doctors in Azerbaijan. Distinguished by his successful results in the field of medicine, the doctor is constantly improving his knowledge and participating in many seminars and trainings. Aziz Rafibeyli shared his views on his work with Health News and spoke about the difficult aspects of gynecology.
- Why did you choose this field?
"Everyone in my family is a doctor. We have the 5th generation successfully continuing the medical profession. That's why I decided to continue this tradition. In the 5th year of the Medical University, I have already chosen gynecology. It is a very difficult and responsible profession. Because you are not responsible for only one person's life".
- What do you think the greatest success of a doctor is?
"Although it is a very difficult field, it is a great feeling to see a family that you give a baby after a long treatment. It is impossible to put into words. The greatest success of a doctor is satisfied patients. They are grateful to you for treatment, birth or surgery, and never forget you after many years. I think that's the greatest happiness and success".
- What are your plans for the future?
"I have a motto - to develop and just move forward. We cannot lag behind in our field. Doctors are constantly developing themselves, using modern methods in their field. I have been working in this field for more than 27 years, I have already formed my own methods. Neither doctor can say "I know everything, I can do everything." Therefore, we are always learning, developing, sharing our experiences with our colleagues. My plans for the future are to learn, to learn and just to learn. Then to educate my children. I hope. that my children will continue our path".
- What are your impressions of the "Global Health Awards" project?
• "My thoughts on the project are very good. It was very good and interesting. As for the organization, it was great. Everything was organized at a high level. Everyone was given great attention and individual approach during the project. In short, everything was great".