1990-cı ildən səhiyyə sektorunda çalışan Meri İstiroti Türkiyədə peşəkar xəstəxana idarəçiliyini tətbiq edən ilk menecerlərdən biridir. Boğaziçi Universitetinin Psixologiya fakültəsini bitirdikdən sonra İstiroti Sağlamlıq və Xəstəxana İdarəçiliyi üzrə magistr təhsili alır.1990-1998-ci illər arasında Beynəlxalq Xəstəxanada çalışan İstiroti, Acıbadem Sağlamlıq Qrupunun daxili və beynəlxalq marketinq sahələrində və qrupun yeni xəstəxana açılışlarında iştirak etmişdir. 2007-2010-cu illərdə Türkiyənin beynəlxalq ticarətlə bağlı ən öndəgedən qeyri-hökumət təşkilatlarından biri olan DEİK Sağlamlıq Komitəsinə sədrlik edib.
Dünya Göz və Bozlu Holdinqdəki fəaliyyətinin ardınca 2012-ci ildə o Qurucu Baş Menecer olaraq Liv Hospital layihəsinə başlayıb. Meri İstiroti bu gün də Liv Hospitalda Qrup Koordinatoru olaraq fəaliyyətini davam etdirir. O, 28 ildən artıqdır ki, səhiyyə idarəçiliyi sənayesindədir və karyerasında 16 layihə müəllifidir. Liv Hospital isə bu layihələrdən 14-cüsüdür.
Hospital Manager jurnalı tərəfindən iki dəfə peşəsi üzrə mükafata layiq görülən Meri İstiroti, 2019-cu ildə iki ayrı ofisdən "peşəkar şərəf mükafatı"na layiq görülüb. Meri İstiroti 23 Mart Azərbaycanın paytaxttı Bakı şəhərində baş tutan Global Woman Awards layihəsində ən yaxşı tibb idarəçisi ödülünə layiq görülmüşdür. “30 Yaşa Mektuplar”, “Son Söz Doktorların” ve “Pusula” adlarında üç kitabı işıq üzü görüb.

Meri Istiroti is one of the first managers who introduced professional hospital management in Turkey.
01 August 2022
Meri Istiroti, who has been working in the healthcare sphere since 1990, is one of the first managers who applied professional hospital management in Turkey. After graduating from the Faculty of Psychology, Bogazici University, Istiroti received a Master’s degree in Health and Hospital Management. Between 1990 and 1998, Istiroti, who worked at the International Hospital, participated in the internal and international marketing of Acıbadem Health Group and in the group's new hospital openings. In 2007-2010, she chaired the Health Committee of DEİK, one of the leading non-governmental organisation related to international trade in Turkey.
Following her work at Dunya Goz and Bozlu Holding, in 2012 she started to work on the Liv Hospital project as the Founding General Manager. Mary Istiroti continues to work as a Group Coordinator at Liv Hospital today. She has been in the healthcare management industry for over 28 years and has authored 16 projects in her career. Liv Hospital is the 14th of these projects.
Meri Istiroti, who was twice awarded by Hospital Manager magazine in her profession, was awarded "Professional Honour Award" from two separate organisations in 2019.
Meri Istiroti was awarded as the Best Medical Administrator at the Global Woman Awards project held in Baku, in the capital of Azerbaijan, on March 23. Three books were published under the names "30 Yasha Mektuplar", "Son Soz Doktorlarin" and "Compass".