Türkiyədə tibb sahəsində ilk Guinness dünya rekordunu qıran Dos. Dr. Ali Zırh-a. öten ilin 21 noyabr tarixində Fairmont Baku otelində, Millionaire Concept Network tərəfindən, təqdim olunan "Global Health Awards" gecəsində ilin beyin cerrahi ödülünə layiq görülmüşdür.
Türkiyənin məşhur beyin cərrahı Ali Zırh kimdir?
Ali Zırh 1960-cı ildə paytaxt şəhər Ankarada dünyaya göz açıb. Orta təhsilini burda başa vurduqdan sonra Hacettepe Universitetində tibb fakultəsi üzrə ali təhsil alır. Bir müddət sonra isə Marmara Universitetində neyrocərrahiyyə üzrə təhsilini təkmilləşdirir.O,1990- 1994-cü illər arasında bir çox dünya ölkəsinin, o cümlədən Dünya Neyrocərrahiyyə Assosiasiyasının təlim kurslarında iştirak edib.1995-1997 -ci illərdə Toronto Western Hospitalda neyrocərrah kimi fəaliyyətə başlayır.
ABŞdən qayıtdıqdan sonra 2009-cu ilə qədər dünyada yalnız bir neçə mərkəzdə mövcud olan tək hüceyrə səviyyəsində Mikroelektrod Qeydiyyatı və Stimulyasiyası texnikası ilə funksional neyrocərrahiyyə müdaxilələri həyata keçirən Amerika Xəstəxanasında işləməyə başlayır.
Neyrocərrahiyyə sahəsində 31 illik klinik və cərrahi təcrübəyə malik olan Ali Zırh fəaliyyətini 2015-ci ildən etibarən Medipol Mega Universitet Xəstəxanasında davam etdirir. Türkiye'de tıpta tedavi alanında ilk Guinness Dünya Rekoru'nu kıran Doç. Dr. Ali Zırh, 1.000 dən çox beyin əməliyyatının müəllifidir
Ali Zırh beynəlxalq jurnallarda dərc olunmuş 8 kitab və 150-dən çox konqres məqaləsinin müəllifidir.

The Global Health Awards were presented to Prof. Dr. Ali Zırh, who broke the first Guinness World Record in medical treatment in Turkey.
2. Science
Science
05 August 2022
Prof. Dr. Ali Zirh, who broke the first Guinness World Record in the field of medicine in Turkey, was awarded in the sphere of the neurosurgery at the "Global Health Awards" night presented by Millionaire Concept Network at the Fairmont Baku hotel on November 21 of last year.
Who is the famous Turkish brain surgeon Ali Zirh?
Ali Zirh was born in Ankara in 1960. After completing his secondary education here, he studied at Hacettepe University at the Faculty of Medicine. After some time, he improved his education in neurosurgery at Marmara University. Between 1990 and 1994, he participated in the training courses of many countries of the world, including the World Neurosurgery Association. In 1995-1997, he started working as a neurosurgeon at Toronto Western Hospital. After returning from the USA, until 2009, he started working at the American Hospital, which performs functional neurosurgical interventions with the technique of Microelectrode Recording and Stimulation at the single cell level, which is available only in a few centers in the world.
Ali Zirh, who has 31 years of clinical and surgical experience in the field of neurosurgery, has been working at Medipol Mega University Hospital since 2015. Prof. Dr. Ali Zırh is the author of more than 1,000 brain operations.
Ali Zirh is the author of 8 books published in international journals and more than 150 congress articles.