Yaşlanma təbii və geri dönüşü olmayan bir prosesdir. Yaşlanmaya qarşı bir üsul və ya maddə hələ tapılmasa da müasir dövrdə erkən yaşlanmanın qarşısını almaq mümkündür. Son onillikdə tibbin sürətlə inkişaf edən sahələrindən biri kimi estetik cərrahiyyə ön plana çıxır. Türkiyədə estetik cərrahiyyə sahəsində peşəkar həkimlərdən ibarət top 10-luqu təqdim edirik:
Op. Dr. Bülent Cihantimur
Estetik İnternational sağlıq qrupunun qurucusu və rəhbəri Op. Dr. Bülent Cihantimur 23 illik təhsil və təlim keçmiş cərrah, innovativ baxış bucağı olan, texnika və üsullarla, Qızıl Neştər düşərgəsini qazanan bir cərrahdır. O, estetik cərrahiyyə seçimlərini, seçdiyi klinikaları, öz üstünlüklərini və biznes sahələrini bu gün Doctor B məhsulunun inamı və peşəkarlığı ilə idarə edir. Milli və beynəlxalq səviyyədə vizual olaraq seçilən gördüyü qüsursuz işlər sahəsində bir çox beynəlxalq və yerli mükafatlara layiq görülüb. Dünyanın azsaylı lüks cərrahlarından biri olan Doktor B, mükəmməllikçi və VIP xidməti ilə xəstələrinə eyni təcrübəni təqdim edir. Estetik International-un qurucusuOp. Dr. Bülent Cihantimur tərəfindən hazırlanmış 8 texnika var. Metodlara tətik barmağının cərrahi olmayan müalicəsi, qulaq estetikası, yağ transfer sistemi, hörümçək toru estetikası, orqanik saç transplantasiyası, sadə estetika, ayaqların gözəlləşdirilməsi və. s daxildir.
Dr. Serdar Eren
Türk məşhurların estetik həkimi Dr. Serdar Eren 1954-cü ildə Ankarada anadan olub. 1977-ci ildə tibb ixtisası üzrə İstanbul Universitetini bitirib daha sonra Köln, Agatha-Hospital Cərrahiyyə Klinikasında cərrah assistenti kimi fəaliyyətə başlamışdı.1980-ci illərdə estetik-plastik cərrahiyyə, əl cərrahiyyəsi və rekonstruktiv mikro cərrahiyyə təhsilini də tamamladıqdan sonra Köln-Merheim Xəstəxanasının Plastik Cərrahiyyə və Ağır Yanıq Mərkəzində əl cərrahiyyəsi və mikro-cərrahiyyənin yaradılmasına nail olur. Dr. Serdar Eren, 2010-cu ildə o Acıbadem Sağlamlıq Mərkəzinin səyləri nəticəsində Türkiyəyə qayıdır və bu qrupun Maslak xəstəxanasında Serdar Eren Sağlamlıq və Estetik Mərkəzini quraraq vətənində xidmət edir. Alman Plastik Cərrahlar Assosiasiyasının, Almaniya Estetik-Plastik Cərrahlar Assosiasiyasının və bir çox milli və beynəlxalq ixtisaslaşmış birliklərin üzvü Dr. Eren həmçinin Almaniyada və Türkiyədə estetik plastik və rekonstruktiv cərrahiyyə təhsili alan gənc cərrahlara təlim imkanları yaradaraq bu sahədəki təcrübələrini bölüşür.
Prof. Dr. Onur Erol
Türkiyəni dünyaya tanıdan cərrah Onur Erol orta təhsilini İstanbuldakı Saint-Joseph Fransız Liseyində bitirdikdən sonra tibb sahəsini seçir. O, damar dərisi qapaqlarının istehsalı üzrə dissertasiya işi ilə iştirak etdiyi beynəlxalq müsabiqədə gənc alim fəxri adına layiq görülür. Onur Erolun 1980-ci illər fəaliyyəti Amerika ilə bağlıdır. Amerikada professor adını qazanan Onur Erol, fəaliyyəti dövründə bir çox mükafatla yanaşı, Amerika Xərçəng Cəmiyyətinin xüsusi mükafatına layiq görülmüşdür. Onur Erol hələ 1989-cu ildə rinoplastikada bir yeniliyə imzaq atdı. Onun “rinoplastika lokumu” adlandırdığı texnika, qığırdaq toxumasının məcun halına gətirilərək sərt toxumaya ehtiyac olan nahiyəyə kəsik etmədən yeridilməsi prosesidir. Braziliyanın Rio-de-Janeyro şəhərində keçirilən estetik və plastik cərrahiyyə konqresində o, 2000 cərrahın iştirakı ilə canlı əməliyyat edərək rinoplastika metodunu nümayiş etdirmişdi. Onur Erol 2007-ci ildə Amerika Plastik Cərrahiyyə Dərnəyi və Plastik Cərrahiyyə Təhsil Vəqfinin qurucusu Jak V. Maliniak şərəfinə verilən Maliniac Lecture mükafatı ilə təltif olunub.
Prof. Dr. Reha Yavuzer
Türkiyənin tələbatlı estetik cərrahı Reha Yavuzerin peşəkarlığa qədər keçdiyi yola birgə nəzər salaq. Dr. Reha Yavuzer ilkin tibb təhsilini Ankara Universitetində alıb. 1992-ci ildə təcrübə keçmək üçün Böyük Britaniyaya gedir və burda Edinburq Universitetinin narkoloji bölməsində təkmilləşir. 1992-1998-ci illərdə isə Qazi Universitetində plastik, rekonstruktiv və estetik cərrahi müalicə kafedrasının rezidenturasını bitirir. Bundan sonra o, ABŞ-ın Providence Xəstəxanasında kəllə-üz cərrahiyyəsi İnstitutunda 12 aylıq təcrübə keçir.2010-cu ildən etibarən Koç Universitetində müəllim kimi fəaliyyət göstərir. Dr. Reha 2013-cü ildə İstanbulda, öz sağlamlıq müəssisəsi olan Rene klinikasını qurub. O, Beynəlxalq jurnallarda çap olunmuş 119 məqalə və 4 kitabın müəllifidir.
Op. Dr.Osman Oymak
Osman Oymak 1956-cı ildə Parisdə anadan olub.O, Fransız Kollecindən sonra təhsilini Çapa Tibb Fakültəsində davam etdirir. Burda plastik cərrahiyyə ixtisasını bitirən Dr. Oymak ABŞ-ın Norfolk Virciniya ştatında üz iflici cərrahiyyəsi üzrə magistr dərəcəsi alır.1991-ci ildən Oymak Plastik Cərrahiyyə Klinikasında özəl həkim olaraq çalışan Dr.Osman Oymakın konqres və jurnallardakı məqalələr xaricində “Döş protezi”, “Liposkulptura” və “Qrafinya Kim Gerdi” adlı üç kitabın müəllifidir.
Prof. Dr. Cenk Şen
Prof. Dr. Cenk Şen 1968-ci ildə Bursada anadan olub. 1985-ci ildə Bursa Cümhuriyyət Liseyini dövrün ən yaxşı tələbəsi olaraq bitirdi və daha sonra Hacettepe Universiteti Tibb Fakültəsində peşəsinə ilk addımlarını atdı. 1992-ci ildə həkim olaraq məzun oldu və Hacettepe Universiteti Uşaq Sağlamlığı və Xəstəlikləri Departamentində bir il elmi işçi olaraq çalışdı. Rekonstruktiv cərrahiyyə sahəsində 50-dən çox milli və beynəlxalq elmi məqalənin müəllifi olan prof. Dr. Cenk Şen estetik cərrahiyyədə özünəməxsus texnikaları ilə seçilir. Onun yazdığı beynəlxalq məqalələr arasında bir çox orijinal cərrahi üsullar mövcuddur O, rinoplastika və xüsusi ixtisas sahəsi olan revizion rinoplastika üzrə ixtisaslaşmışdır
Op. Dr. Seyfi Akbay
Türkiyənin məşhur Ulduzlarının həkimi, plastik və rekonstruktiv cərrahiyyə mütəxəssisidir. İstanbulun Beşiktaş bölgəsinin mükafatlı estetik həkimi Dr. Seyfi Akbay Avropa Standartlarında estetik cərrahiyyə müdaxilələri ilə tanınır. Yeri gəlmişkən, o, Türkiyədə qeyri-cərrahi xüsusi estetik prosedurlar baxımından da xüsusi bacarıqları olan həkimdir.
Op. Dr. Selçuk Aytaç
Türkiyənin peşəkar Estetik, Plastik, Rekonstruktiv Cərrahlarından biridir. O, Ankara Universiteti Tibb Fakültəsində başladığı bakalavr təhsilini 1999-cu ildə tamamlayaraq Tibb Elmləri Doktoru adını alır. 1999-2005-ci illərdə Uludağ Universiteti Tibb Fakültəsini bitirib Plastik Rekonstruktiv və Estetik Cərrahiyyə üzrə Mütəxəssis olur. O, Osteobariatrik cərrahiyyədən sonra həyata keçirdiyi plastik cərrahiyyə əməliyyatları ilə arıqladıqdan sonra dəridə olan deformasiya və sallanma hallarının qarşısını alır. Op.Dr. Selçuk plastik cərrahiyyədə geniş istifadə olunan döş protezi, genital estetika, döş qaldırma, burun estetikası onun praktikasında önəmli yer tutur. Hazırda o, öz şəxsi klinikasında fəaliyyətini davam etdirir. Fəaliyyət müddəti ərzində o çoxsaylı məqalələri və müsahibələrin müəllifidir.
Op. Dr. Ülvi Güner
Bu gün Türkiyədə ən çox ehtiyac duyulan estetik cərrahlardan biridir Ülvi Güner. O, 1985-1991-ci illərdə Ege Universitetində Tibb təhsilini tamamlayıb. Plastik və Rekonstruktiv Cərrahiyyə üzrə ixtisaslaşan Ülvi Günerin sonrakı fəaliyyəti Nyu York Universiteti və Klivlend Klinikası ilə bağlıdır. ABŞ-də toksin və plomb tətbiqləri, üz liftinqi, göz qapağı estetik əməliyyatları və s. üz estetik cərrahiyyəsi tətbiqləri, həmçinin liposuction daxil olmaqla döş və qarın estetik əməliyyatları üzrə təkmilləşən peşəkar həkim hazırda fəaliyyətini şəxsi klinikasında davam etdirir.
Op. Dr. Alpaslan Yıldırım
1979-cu ildə Türkiyənin Karabük bölgəsində anadan olub. 1996-cı ildə Karabük Anadolu Liseyini bitirən Yıldırım İstanbul Universitetinin Cerrahpaşa Tibb Fakültəsinə daxil olmaq hüququ qazanıb, təhsilini orada davam etdirir. 2003-2009-cu illər arasında İstanbul Təhsil və Araşdırma Xəstəxanasında Qulaq Burun Boğaz və Baş Boyun Cərrahiyyəsi ixtisasını bitirir. Dr. Alpaslan Yıldırım bu illər ərzində daim öz üzərində işləyib, özünün inkişaf etdirir.Fəaliyyətə başlayandan bu yana 20 minə yaxın əməliyyat keçirən Op. Dr. Alpaslan Yıldırım Estetik və Funksional Burun Cərrahiyyəsi üzərində intensiv şəkildə işləməyə davam edir. İzmirli plastik cərrah Türkiyədə çıxıq qulaq cərrahiyyəsi (Otoplastika) və orta qulaq cərrahiyyəsi sahəsindəki bacarığı ilə də tanınır.

Aging is a natural and irreversible process. Although an anti-aging method or substance has not yet been found, it is possible to prevent premature aging in modern times. In the last decade, aesthetic surgery has come to the fore as one of the rapidly developing fields of medicine. We present the top 10 professional doctors in the field of cosmetic surgery in Turkey:
Op.Dr. Bülent Cihantimur
The founder and leader of Estetik International, Op. Dr. Bülent Cihantimur is a surgeon with 23 years of education and training, and a surgeon with an innovative point of view, who gives service to aesthetic surgery with techniques and techniques, and who has won the Golden Scalpel Camp with his "genital human beautification" back. is the most famous aesthetic and plastic surgery surgery. He manages aesthetic surgery choices, clinics of choice, his own preferences, and branches of business with the confidence and professionalism of Doctor B's product today. Doctor B, who writes nationally and internationally and is featured in the visuals, also reads in addition to Fashion TV. As a result, it looks like the latest TL channel “Is This Me?” Doctor B, one of the few luxury surgeons in the world, provides the same experience to his patients with a perfectionist and VIP service. There are 8 techniques developed by Op. Dr. Bülent Cihantimur, the founder of Estetik International Health Group. Methods include Non-Surgical Treatment of Trigger Finger, Prominent Ear Aesthetics, Cihantimur Fat Transfer System, Spider Web Aesthetics, Organic Hair Transplantation, Simple Aesthetics, Leg Beautification and Genital Beautification, Fat Juice
Dr. Serdar Eren
Aesthetic doctor of Turkish celebrities Dr. Serdar Eren was born in 1954 in Ankara. In 1977, he graduated from Istanbul University with a degree in medicine and then started working as a surgical assistant at the Agatha-Hospital Surgery Clinic in Cologne, and achieved the creation of hand surgery and micro-surgery at the Severe Burn Center. In 2003-2010, Dr Serdar Eren worked as the manager of Aesthetic Plastic Surgery Center at Cologne MediaPark Hospital. Having gained enough experience in this field, the doctor who decided to establish his own clinic returned to Turkey in 2010 as a result of the efforts of the Acıbadem Health Center and served his homeland by establishing the Serdar Eren Health and Aesthetic Center (SESEM) in the Maslak hospital of this group. Dr. Serdar is a member of the German Association of Plastic Surgeons, the German Association of Aesthetic Plastic Surgeons and many national and international specialized associations. Dr Eren also shares his expertise in the field by creating training opportunities for young surgeons studying aesthetic plastic and reconstructive surgery in Germany and Turkey.
Prof. Dr. Onur Erol
Onur Erol, the surgeon who introduced Turkey to the world, chose medicine after finishing his secondary education at Saint-Joseph French High School in Istanbul. In 1969, he graduated from the Hacettepe Faculty of Medicine, majoring in general surgery. Onur Erol's activities in the 1980s are related to America. Onur Erol, who won the title of professor in America, received a special award from the American Cancer Society along with many awards during his career. Onur Erol signed an innovation in rhinoplasty back in 1989. The technique he called "rhinoplasty deliciousness" is the process of turning the cartilage tissue into a paste and injecting it into the area where hard tissue is needed without an incision. The American Journal of Plastic Reconstructive Surgery published extensive information about this method, called cartilage injector filling, and entered the world literature. At the congress of aesthetic and plastic surgery held in Rio de Janeiro, Brazil, he demonstrated the rhinoplasty method with the participation of 2000 surgeons. Onur Erol was awarded the 2007 Maliniac Lecture in honor of Jacques V. Maliniak, founder of the American Society of Plastic Surgery and Plastic Surgery Education Foundation.
Prof. Dr. Reha Yavuzer
Let's take a look at the path of Reha Yavuzer, the in-demand cosmetic surgeon of Turkey, to becoming a professional. Dr. Reha Yavuzer received his primary medical education at Ankara University. In 1992, he went to Great Britain to practice and improve at the narcology department of the University of Edinburgh. In 1992-1998, he completed his residency at the Department of Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery at Gazi University. After that, he did a 12-month internship at the Institute of Craniofacial Surgery at Providence Hospital, USA. He has been working as a teacher at Koch University since 2010. In 2013, Dr Reha established his own health facility, Rene Clinic, in Istanbul. He is the author of 119 articles and 4 books published in international journals.
Op. Dr. Osman Oymak
Osman Oymak was born in Paris in 1956. After the French College, he continued his studies at the Chapa Medical Faculty. Doctor graduated from plastic surgery faculty here. Oymak pursued a master's degree in facial paralysis surgery in Norfolk, Virginia, USA. Dr. Osman, who has been working as a private doctor at Oymak Plastic Surgery Clinic since 1991, is the author of three books, "Breast Prosthesis", "Liposculpture" and "Countess Kim Gerdi", in addition to articles in congresses and magazines.
Prof. Dr. Cenk Sen
Prof. Dr. Cenk Shen was born in 1968 in Bursa. In 1985, he graduated from Bursa Republic High School as the best student of the time and then took his first steps towards the profession of Hacettepe University Medical Faculty. He became a doctor in 1992 and worked for a year as a researcher at the Department of Child Health and Diseases at Hacettepe University. Prof. who is the author of more than 50 national and international scientific articles in the field of reconstructive surgery. Dr. Cenk stands out for its special techniques in aesthetic surgery. Among the international articles he has authored many original surgical techniques, monitoring rhinoplasty and his specialty revision rhinoplasty. In 1999, after studying Plastic Surgery, he worked in Bursa and Istanbul. In the field of aesthetics, he deeply studied rhinoplasty, facial aesthetic surgery, breast surgery, microsurgery, hand and maxillofacial surgery. In 2000, he worked in Kocaeli and Maslak Acıbadem hospitals
Op. Dr. Seyfi Akbay
Seyfi Akbay - the doctor of famous stars of Turkey, plastic and reconstructive surgery specialist. Beshiktash region of Istanbul, award-winning aesthetic doctor Dr. Seyfi Akbay is known for his aesthetic surgery interventions in European Standards. By the way, he is a doctor with special skills in non-surgical special aesthetic procedures in Turkey.
Op. Dr. Selcuk Aytac
Op. Dr. Selcuk Aytac is one of the professional Aesthetic, Plastic and Reconstructive Surgeons of Turkey. He completed his bachelor's studies at the Faculty of Medicine of Ankara University in 1999 and received the title of Doctor of Medical Sciences. In 1999-2005, he graduated from Uludag University Faculty of Medicine and became a Specialist in Plastic Reconstructive and Aesthetic Surgery. He prevents deformation and sagging of the skin after weight loss with plastic surgery performed after osteobariatric surgery. The experienced doctor emphasizes that this process is very well managed by him, and that it is important to keep people under control before, during and after the operation. Op. Dr. Breast prosthesis, post bariatric surgery, breast lift, and but lift aesthetics, which are widely used in Selchuk plastic surgery, occupy an important place in his practice. Currently, he continues to work in his private clinic. He is the author of numerous articles and interviews.
Op. Dr. Ulvi Guner
Ulvi Guner is one of the most needed aesthetic surgeons in Turkey today. He completed medical studies at Ege University in 1985-1991. Specializing in Plastic and Reconstructive Surgery, Ulvi Guner's further activities are related to New York University and Cleveland Clinic. In the United States, a professional doctor specializing in toxin and filling applications, face lifting, eyelid aesthetic surgery, and other facial aesthetic surgery applications, as well as breast and abdominal aesthetic operations, including liposuction, is currently continuing his work in his private clinic.
Op. Dr. Alpaslan Yıldırım
Op. Dr. Alpaslan Yıldırım was born in 1979 in Karabük region of Turkey. Yıldırım, who graduated from Karabük Anatolian High School in 1996, won the right to enter Cerrahpaşa Medical Faculty of Istanbul University and continues his studies there. Between 2003 and 2009, he completed the specialty of Otorhinolaryngology and Head and Neck Surgery at the Istanbul Education and Research Hospital. Dr. Alpaslan Yıldırım has been constantly working on himself and developing himself during these years. Op. Dr. Alpaslan, who has conducted nearly 20,000 operations. Dr. Alpaslan Yıldırım continues to work intensively on Aesthetic and Functional Nose Surgery. Believing that aesthetic surgery should be carried out with an idealistic approach, Yıldırım has attended many national and international congresses to increase his knowledge, share and follow the latest developments. The plastic surgeon from Izmir is known in Turkey for his skills in the field of ear surgery (Otoplasty) and middle ear surgery.