Bakıda ilk dəfə “Səhiyyə Menecmenti Zirvəsi” keçiriləcək!
Bu gün Azərbaycan səhiyyə sistemi dünya səhiyyə sisteminin bir parçası kimi rəqəmsal inqilab, iqlim dəyişikli və dayanıqlı həllərə ehtiyac fonunda yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyub. Post-pandemiya dövrünün yaratdığı çətinliklərdən biri kimi əhalinin və ətraf mühitin dəyişən ehtiyaclarını qarşılamaq səhiyyə sisteminin yenidən transformasiyasına tələbi artırır, sahə mütəxəssislərindən strateji düşüncə və davamlı həllər tələb edir. Dəyişikliklərlə ayaqlaşmaq üçün səhiyyə sistemi və xidmətlərinin idarəedilməsində peşəkarların olması xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Belə ki, tibbi xidmətlərin təşkili ilk növbədə peşəsinin peşəkarı olan mütəxəssislərin səmərəli fəaliyyəti ilə bağlıdır. Mürəkkəb problemlərin innovativ həllərinin axtarışı, həyata keçirilən layihələr, dövlətin dayanıqlı inkişafı təmin edən proqramları, yüksək keyfiyyətli tibbi xidmət təşkil etmək səhiyyə sistemi üzrə gerçəkləşən siyasətin əsas prioritetlərindəndir.
Ulu öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 100-cü ildönümü münasibətilə 16 noyabr 2023-cü il tarixində gerçəkləşəcək olan “Səhiyyə Menecmenti Zirvəsi”ndə panellər üzrə müzakirə olunacaq mövzular tibb müəssisələrinin rəhbərlərinin ümumi idarəetmə bacarıqlarının inkişafını, səhiyyə sistemi üzrə biznes proseslərin xüsusi alqoritm üzrə qurulmasını, idarəetmə potensialının gücləndirilməsini, kadr resurslarının inkişaf etdirilməsini, xidmət standartları çərçivələrinin yaradılmasını, tibbi xidmətlərin keyfiyyət və səmərəliliyinin yaxşılaşdırılması üçün atılmalı olan addımları və eyni zamanda ən yaxşı təcrübələrin mübadiləsinə xidmət edəcək digər mövzuları özündə ehtiva edir.
Tədbirin keçirilməsində məqsəd səhiyyə sistemi və xidmətlərinin effektiv təşkili, kadrların idarə olunması, səhiyyədə informasiya texnologiyalarının tətbiqi və istifadəsi, keyfiyyətli tibbi yardımın göstərilməsi, yeni dünyaya inteqrasiya istiqamətində doğru bildiyimiz yalnışları müəyyənləşdirmək, dövlət və özəl tibb müəssisələri arasında işgüzar əlaqələrin və kommunikasiyanın daha da möhkəmləndirilməsinə xidmət edən platforma rolunu oynamaqdır.
Ənənəvi üsullarla idarəetmə bəzən fərqli innovativ üsulları tətbiq etməyə imkan vermir, bu inteqrasiya istəyi adətən cəhd olaraq qalır. Müasir səhiyyə sisteminin idarəedilməsində bir sıra problemlər hələ də davam etməkdədir. İdarəetmə işi düzgün qurularsa, proseslərin idarə edilməsi də vahid sistem əsasında çalışar. Məhz bu səbəbdən, Zirvədə “Fərq yaradır” konsept mesajı ilə özəl sektorun Azərbaycanda yayılma vəziyyəti, dövlət və özəl tibb müəssisələri arasında effektiv kommunikasiya, özəl və dövlət sektorunda tibb müəssisələrinin idarəetməsində olan fərqlər müzakirə olunacaq.
Zirvə bir bütöv günü əhatə etməklə 3 fərqli panel və 15-dək spiker və moderatorun iştirakı ilə “Fərq Yaradır” şüarı altında öz sahəsinin 400-dək rəhbər və idarəedici, qərarverici şəxslərinin iştirakı ilə keçiriləcəkdir. “Sağlam Ailə” və “Facemark” şirkətlərinin ortaq təşkilatçılığı ilə ölkədə ilk dəfə keçiriləcək “Səhiyyə Menecmenti Zirvəsi”ndə özəl və dövlət tibb müəssisələrinin rəhbərləri, icraçı direktorları, baş həkimləri, dövlət qurumlarının rəsmiləri, iş adamları və sahibkarların iştirakı ilə səhiyyə sahəsində dünyada tətbiq olunan yeniliklər, bu sahədə müasir innovasiyalar və qabaqcıl təcrübələrin dialoqlar, müzakirələr və fikir mübadilələri ilə paylaşılması hədəflənib.
Zirvə haqqında ətraflı məlumatı www.hmsbaku.az rəsmi veb saytı və sosial media hesablarından əldə etmək mümkündür.

"Healthcare Management Summit" впервые пройдет в Баку!
Сегодня здравоохранительная система Азербайджана делает шаг к новому этапу развития в контексте цифровой революции, изменения климата и необходимости устойчивых решений в рамках глобальной здравоохранительной системы. Изменяющиеся потребности населения и окружающей среды, созданные постпандемическим периодом, увеличивают спрос на трансформацию здравоохранительной системы и требуют стратегического мышления и непрерывных решений от здравоохранительных профессионалов. Наличие профессионалов в управлении здравоохранительной системой и услугами имеет особое значение для адаптации к изменениям. Организация медицинских услуг в первую очередь зависит от эффективной работы профессионалов в своей области. Поиск инновационных решений сложных проблем, реализованные проекты, программы обеспечения устойчивого развития государства и предоставление высококачественных медицинских услуг являются основными приоритетами здравоохранительной политики.
"Healthcare Management Summit", который состоится 16 ноября 2023 года, по случаю 100-летия со дня рождения великого лидера Гейдара Алиева, будет обсуждать темы, связанные с развитием общих навыков управления здравоохранительными учреждениями, созданием бизнес-процессов в соответствии с конкретными алгоритмами в здравоохранительной системе, укреплением управленческого потенциала, развитием кадровых ресурсов, созданием рамок стандартов обслуживания, шаги по улучшению качества и эффективности медицинских услуг, а также обмен передовыми практиками.
Цель мероприятия - обеспечить эффективную организацию здравоохранительной системы и услуг, управление персоналом, применение и использование информационных технологий в здравоохранении, обеспечение качественной медицинской помощи, выявление наших ошибок в интеграции с новым миром как обычная попытка, а также дальнейшее укрепление деловых отношений и коммуникации между государственными и частными медицинскими учреждениями.
Традиционные методы управления иногда не позволяют применять различные инновационные методы; это желание интеграции обычно остается попыткой. Некоторые проблемы все еще существуют в управлении современными системами здравоохранения. Если управление организовано правильно, управление процессами также работает на основе единой системы. Именно поэтому на саммите будут обсуждаться распространение частного сектора в Азербайджане с концепцией "Сделать разницу", эффективное взаимодействие между государственными и частными медицинскими учреждениями и различия в управлении медицинскими учреждениями в частном и государственном секторах.
Саммит, который продлится весь день, пройдет под девизом "Сделать разницу" с участием до 400 лидеров и менеджеров, принимающих решения в своей области. Организованный впервые в стране совместной организацией компаний "Sağlam Ailə" и "Facemark", "Healthcare Management Summit" стремится поделиться инновациями, внедренными в области здравоохранения по всему миру, современными инновациями и передовым опытом через диалоги, дискуссии и обмен идеями с участием лидеров, исполнительных директоров, главных врачей частных и государственных медицинских учреждений, представителей государственных органов, бизнесменов и предпринимателей в сфере здравоохранения.
Подробную информацию о саммите можно получить на официальном сайте www.hmsbaku.az и социальных медиа-аккаунтах.